Ana Sayfa » Dersler

Topografya Stajı Tecrübem

23 Mayıs 2009 Yorumsuz

Her zamanki gibi geç kalmış bir yazı… Olsun, sıkıcı bir cumartesi günü yapacak başka bir işim de yok, en iyisi bu arazi çalışmasından bahsedeyim. Aslında önümüzdeki hafta 6 tane final sınavım var, çalışmam gerekiyor :( dışarıda uçurtma şenliği devam ediyor, ama ben ne çalışabiliyorum ne de çıkıp dolaşabiliyorum. İkisinin arasında bir yerde kalmış, çalışmasamda odamda oturarak vicdanımı rahatlatıyorum.

Gelelim arazi stajına. Bu dönem topografya dersi aldım ve bu dersi alan her inşaat mühendisliği öğrencisi gibi dönem sonunda altı günlük bir staj çalışmamız oldu. Birkaç günü final tatiline de sarkan bu arazi stajı inanılmaz yorucu geçti. Sabah 8.30 da aletleri teslim almak üzere fakültede hazır bulunmamız gerekti. Yoklamada taviz verilmediği için sabah erkenden kalkıp geç kalmamaya çalıştım. Fakat bir defasında 2 dk ile yok yazıldım :(

Arazi stajı gruplar halinde yapılan bir çalışma. Bizim grup 12 kişiden oluşuyordu. Bunlardan vizede en yüksek notu alan arkadaşımız ekip lideri oldu. Genel olarak bizim ekip oldukça başarılıydı diyebilirim. Çünkü iyi bir işbölümü yaptık. Stajın ilk günlerinde biz nivelmanı bitirip takeometriye geçerken diğer gruplar hala nivelman ile uğraşıyorlardı. Furkan teodolit operatörlüğünü üstlendi, Mehmet ve Burcu dönüşümlü olarak yazıcı oldular. Ben arazi süresince krokici olarak çalıştım. Ozan, Ercan, Samet işaretlediğim noktalara giderek mira tuttular. Geri kalanlar yorulanların yerine arasıra geçse de bütün gün güneş yağmur demeyip bizimle çalışan bu arkadaşlarıma özellikle teşekkür etmek istiyorum. Ayrıca Arif’e hesap kitap işlerini hallettiği için, Reşat ve Ozan’a 1000 küsur altı basamaklı sayıyı excel’e geçirip bizi bunların hesabıyla uğraşmak zorunda bırakmadıkları için teşekkür ederim (Çünkü diğer gruplarda herkes hesabını kendisi ve eliyle yapmış.)

Arazi stajı fazlasıyla yorucu hatta bir çeşit mecburi askerlik gibi birşeydi. Stajın ardından geriye çim yeşili olmuş bir t-shirt ve kirli çamaşırlar, ilk başta istakoz gibi kızarmış sonrasında amele yanığı tonlarını almış iki kol ve bir surat, bir de yeni tanıştığım iyi arkadaşlar bıraktı:)

Düşünceni paylaş!

Lütfen dilimizi düzgün kullanalım!