Ana Sayfa » Gezi

Amasya Gezisi

1 Ağustos 2007 7 Yorum

Dün bir iş için Amasya’ya gittim. Gitmişken web siteme yazı yazmak için malzeme de toplarım diye umuyordum. Fakat umduğum gibi olmadı, öğle olmadan işimiz bitti ve belki sıcağın da etkisiyle içimizde dönmek için büyük bi heyecan dumaya başladık. Sanırım Merzifon’u özlemiştik. Sanmıyorum:) şaka bir tarafa Amasya binlerce yıllık geçmişiyle bir çok büyük uygarlık için çok önemli bir yerleşim yeri olmasına karşılık, her nedense günümüzde hiç de hakettiği yerde değil. Bu durumun en önemli nedeni sanıyorum konumunun talihsiz bir şekilde önemli ulaşım yollarına uzak olmasıdır. Peki öyleyse tüm Karadenizi İç Anadolu’ya bağlayan dümdüz bir ovada bulunan Merzifon’a ne demeli? Bundan neredeyse 20 yıl önce ben ilkokula giderken Merzifon il oluyor söylentileri vardı.

Neyse bu konuları başka bir yazıya saklayıp tekrar Amasya’ya döneyim. Sanırım Amasya’ya gidilince şuraya gidilir, şu yapılır diyecek kadar orayı bilmiyorum.Ama size ırmak kenarında bir bahçede çay içmenizi, ırmağın karşı kenarındaki tarihi evler arasında dolaşmanızı tavsiye ederim. Amasya’ya tepeden bakan seyirlik cafe’ye de imkanınız varsa uğrayın.Eğer yolunuz yazın düşerse iri iri kirazlarını ve şeftalilerini mutlaka tadın. masya hakkında daha fazla bilgi için www.amasya.bel.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

7 Yorum »

 • büşra :

  amasya bencede çoook güzel bir yer!ayrıca tepedeki cafeninde manzarası süperr bayıldım ben orayaa….

 • ayşe :

  bence çok ihmal edilmiş geri kalmış bi çok şeyden yoksun bir yer.Hele Merzifon orası dahada ilkel insanlar birçok şeyden yoksun hala görüşleri gelişmemiş ,yazık çok yazık tarihi değerlere sahip olan şehirlerimiz unutulmuş güzellikleri ortaya çıkartılıp değerlendirilmemiş .Yetkililere duyrulur.

 • ayşe :

  unuttum ırmak kenarındaki çay bahçelerindede oturmak mümkün değil çünkü çevredeki bütün yerleşim yerlerinin lağımları ırmağa akıtılıyor kokudan duramıyorsunuz suyun rengi belli değil okadar kirlenmişki şehre acıyorum.

 • archadian (author) :

  Amasya’ya en son ne zaman gittiğinizi bilemiyorum, ben bir kaç defa gittim ve herhangi bir kokuya şahit olmadım. Kültürel değerlerimizin ve çevremizin gerektiği gibi korunmadığı konusunda size katılıyorum. Ancak bunları ifade etmekte kullandığınız üsluba kesinlikle karşıyım. Anadoluda bir çok ilçe hatta il sosyoekonomik açıdan değerlendirildiğinde iç açıcı bir tablo sergilemeyebilir. Ancak bu şehirleri ilkel olarak nitelemek, insanlarına da ‘görüşleri gelişmemiş’ (ne demekse) demek son derece saygısız bir davranıştır. Lütfen insanları eleştirirken işe önce kendinizi eleştirmekle başlayın. Sonuçta siz de bu toplumu oluşturan bireylerden birisiniz.

 • elif :

  Ayşe hanım sanırım çok uzun zaman önce gitti Amasya’ya yoksa Amasya ve çevre iller olarak biz mi kokuya alıştıkta alamıyoruz anlamadım:)
  “bence çok ihmal edilmiş geri kalmış bi çok şeyden yoksun bir yer.Hele Merzifon orası dahada ilkel insanlar birçok şeyden yoksun..”
  Geçen de annemi aradım nihayet ateş icat edilmiş de biraz gün yüzü görmüşler:)

 • esra :

  elif kardeşim ateşten sonra tekerleği bulduk, atı da evcilleştirdik, topraktan kap kaşık yapıyoruz bu aralar…yaba daba duuuu

 • mesut :

  slm ben amasyadan burası günlük güneşlik yeşillikler arasın da boğuluyoruz.burda heryer okadar güzelki bazı insanları amasya diye lağım kuyularına götürdüler galiba amasyanın ırmağı çok temiz kenar larındaki parklarda dinlenmek o temiz havayı almak çok hoşuma gidiyor . herkesi beklerim.güzel şirin tarihi ilimiz olan amasya ya ii gceler ben ben ırmak kenarındaki parka oturmaya orda temiz havada çay içmeye gidiyorum.herkese bay.

Düşünceni paylaş!

Lütfen dilimizi düzgün kullanalım!