Ana Sayfa » Anasayfa2, İtü

İtü’de Çift Lisans (ÇAP) ve Yatay Geçiş

3 Ağustos 2009 80 Yorum

Yaz okulu finallerinin yapıldığı bu haftadan sonra İtü’de Çift Lisans ve Yatay Geçiş başvuru dilekçeleri kabul edilmeye başlıyor. Dolayısıyla bu günlerde aday öğrencilerin kafalarına tonla soru takılıyor. Ben de geçen yıl benzer bir süreçten geçtiğim için tecrübelerimi bir yazıyla paylaşmak istedim.
Bilmediğim konularda yorum yapıp yanlış bilgi vermemek adına ben kendi durumumu anlatayım. 2007 girişli inşaat mühendisliği öğrencisiyim. 1. sınıf sonunda 3.75 ortalama ile birkaç bölüme çap için dilekçe verdim. Bunlardan makina mühendisliği bölümüne asil listeden kabul edildim. Çevremde hocalarım hariç hemen herkesin makina tercihime olumsuz gözle bakmasına rağmen içimden bir ses doğru karar verdiğimi söyledi. Ben de kendi bölümümdeki hocalarımın sözlerine güvenerek kaydımı yaptırdım. Şu an ikinci anadalımdan çok memnunum. Makina ve inşaatın birbirinden çok ayrı bölümler olduğunu düşünen insanların aksine işin içine girdikçe ne kadar doğru bir tercih yaptığımı anlıyorum. İyi ki tercih döneminde gidip bölümden mekanik anabilimdalı başkanı Prof. Dr. Mehmet Bakioğlu (sert görüntüsü altında aslında çok şeker bir insandır), danışmanım Doç.Dr. Hafzullah Aksoy ile görüştüm. Bence tercih yapmadan önce siz de güvendiğiniz hocalarınızla görüşün ve fikirlerini alın. Bazen sizin hiç aklınıza gelmeyen yönler gösterip ufkunuzu açabilirler.
Başvuru prosedürü şu şekilde işliyor. Yaz okuluna gitmişseniz notlarınız açıklandıktan sonra öğrenci işlerinden transkript alıyorsunuz. Bir de bazı fakülteler (örneğin Elektronik Fakültesi) disiplin belgesi istiyor. Öğrenci belgesi isteniyor muydu hatırlamıyorum ama www.sis.itu.edu.tr adresinden detayları öğrenebilirsiniz. ÇAP ve Yatay geçiş kontenjanları da aynı adreste duyurular bölümünde açıklanmış durumda.
Belgelerinizi hazırladıktan sonra başvuracağınız fakülte öğrenci işlerine gidiyorsunuz, orada bir dilekçe doldurup teslim ediyorsunuz, hepsi bu kadar. Sonrasında ise sadece bekliyorsunuz. Haydi bakalım hepinize bol şanslar…

taşkışla

80 Yorum »

 • selin :

  Merhaba Yasemin hanım
  Ben Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliğ’nde okuyorum ve sizin gibi çift lisansım olan İnşaat Mühendisliği’ne yeni kaydımı yaptırdım.Bana da çevremdekiler inşaat ve makinenin birarada bir işe yaramayacağı ve mezun olduğumda herhengi ikisinden birini seçmem gerektiğini ikisinin birlikte çok alakasız bölümler olduğunu söylediler.Benim size bir sorum olacak;makine-inşaat bir bayan için zorlayıcı bir seçim mi,bir de çap yaparken çok zorlanıyor musunuz ,ortak ders sayısı makine ile ne oranda? Bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.Hoşçakalın

 • yasemin (author) :

  Selin’ciğim ben ikinci anadalımdan 70 kredi ders alıyorum. Bunların detayını http://www.sis.itu.edu.tr adresinden Çap linkine girerek bulabilirsin. Makina ile matematik, fizik , dinamik, mukavemet gibi temel mühendislik derslerimiz ortak. İleriki dönemde ne konuda çalışmak istediğinizi bilemiyorum ama benim amacım mekanik alanında akademisyen olmak olduğu için makina mühendisliği bana en doğru bölüm gibi geldi. Daha önce de söylediğim gibi bölüm hocalarım da beni bu konuda desteklediler. Sonuçta makina ve inşaat, mühendislik mesleğinin en eski iki kolu ve bir çok insanın aksine ben çok yakın disiplinler olduğunu düşünüyorum. Diğer taraftan bayan olmanın henüz olumsuz bir yönünü görmedim. Hatta akademisyenlik özellikle bayanlar için çok daha rahat bir çalışma alanı. Fakat sahada çalışmayı düşünürsen şartlar nasıl olur bilemiyorum. Sonuç olarak kendi adıma şunu rahatlıkla diyebilirim ki şu ana kadar bir an bile inşaat ve makine çapından pişmanlık duymadım. Bence siz de insanların sözlerine çok fazla kulak asmayın. Yeni bölümünüzde başarılar dilerim :)

 • leyla :

  merhaba yasemin ve selin, bende yıldız tenik üniversitesi makine mühendisliği bölümü öğrencisiyim aynı zamanda inşaat mühendisliği ile çap yapıyorum,zamanında aynı eleştirileri bende duydum hatta hala da duymaktayım.Ortak çalışma alanları hakkında bilgi verirmisin Yasemin özel sektörde çalışmayı düündüğümden çok merak ediyorum,son zamanlarda duyduğum inşaat makineleri üreten şirketler de geçerli olduğu,bir bilgin var mı paylaşırsan sevinirim. Teşekkürler.

 • selin :

  itü de bir dersi not ortalamamızı yükseltmek için birden çok defa almamamız çapa kabul edilmemizi etkiliyor mu?aynı zamanda yine aynı amaçla yaz okuluna kalmamamız çapa kabul edilmemizi engeller mi?en kısa sürede cevaplarsanız sevinirim.

 • yasemin (author) :

  Selin, ben yaz okulundan sonra çap için dilekçe vermiştim. Dolayısıyla yaz okulu sonunda aldığın not ile başvurmuş oluyorsun. Sen gene de son başvuru tarihini kontrol et. Yaz okulu notları o zamana kadar açıklanmıyorsa en son aldığın not ortalaman geçerli olur. Ayrıca notunu yükseltmek için dersi tekrar alman sorun değil, herkes öyle yapıyor zaten, iyi şanslar…

 • eda :

  itüde yatay geçiş çok mu zor mesela jeolojiden genetik yada elektroniğe geçmek şimdiden tşkrlr…

 • yasemin (author) :

  Eda şu an jeolojideysen ve geçiş yapacaksan zaten çok zamanın kalmadı. Şansın açık olsun, ben geçiş yapmadım yorum yapacak konumda değilim. Eğer henüz sınava hazırlanıyorsan ve jeolojiye gireyim de oradan nasılsa daha yüksek puanlı bölüme geçerim şeklinde akıllılık yapmayı planlıyorsan şunu söyleyebilirim, elektronikte okumak geçiş yapmaktan çok daha zor gelecektir. Bence hangi bölümü istiyorsan ona karar vermelisin öncelikle çünkü saydığın bölümlerin üçünün de birbiriyle alakası yok, sonradan pişman olacağın kararlar vermemeni dilerim, hoşçakal…

 • kumsal ak :

  yasemin hanım bi ara sürekli yazıyodunuz ya bakıyorum bakıyorum artık hiç yeni yazınız yok lütfen yazın yani takip etmek isteyenler var:)

 • kumsal ak :

  okulun bahçesi de aynı bizim gazi eğitimin bahçesine benziyor bina pek değil ama anılarım depreşti bakınca mezun olalı tam 2 yıl olcak yakında

 • Kemal :

  Merhaba ben 2008 girişliyim .itu inşaat müh okuyorum.şuan genel ortalamam 3.71 ve çift analdal olarak eylülde mimarlık için başvurmayı düşünüyorum.tam olarak 35 kredi tamamladım ve bu yaz 9 kredi daha aldım. Anladığım kadarıyla senin hem inşaat hem de mimarlıkla bir geçmişin var.O yüzden belki bana yardımcı olabilirsin diye düşündüm. Benim akademik bir hedefim yok.Aslında öss den önce mimarlık ve inşaat arasında gidip geldim ve mimarlık için puanım yetmedi ben de bari inşşat olsun dedim . Ama bu durum bende mimarlıkla ilgili garip duygular oluşturdu.Daha sonra çap yapma ihtimali düşünerek ortalamayı oldukça yüksek tutmaya çalıştım.Şu an zaten tek hedefim de bu ama kime sorduysam “değmez,yapamazsın,ne gerek var” gibi tepkiler aldığım için yanlış mı yapıyorum diye kendime sormadan edemiyorum.kısacası kafam çok karışık . sen bu konuda ne dersin mimarlıkla çap yapmanın ilerde faydasını görürmüyüm iş hayatında yani.

 • yasemin (author) :

  Kemal seni yanlış yönlendirmek istemiyorum. Sorduğun sorunun cevabı aslına kişiye göre değişir. Benim için çok saçma ve gereksiz olabilir ama sen belki çok başarılı olacaksın, bunu önceden kestirmek zor. Belki 1 yıl deneyip sonra bırakabilirsin, bilemiyorum. Ama kesin olan şu ki dersleri yetiştirmekte zorlanacaksın, çok fazla zaman harcaman ve ipleri bir an bile elinden bırakmaman gerekecek. Eğer gözün yeterince kara ise bence dene, hiç şüphesiz sadece inşaat mühendisi olan bir kişiye göre daha donanımlı olacaksın. Fakat şunu da söylemeden edemeyeceğim mimarlık ve mühendislik temelde birbirinden çok farklı disiplinler, tamamen farklı felsefeleri olan iki ayrı alan. Eminim en doğru kararı kendin verirsin, bence elinde imkan varken bu şansı kullan.

 • Kemal :

  aslında benim de kesin yaparım diye bir iddiam yok ama denemeye değer umarım vakit ayırdığın için teşekkürler

 • yasemin (author) :

  Önemli değil, başarılar dilerim…

 • Ozan Deniz Toprak :

  Yasemin hanım merhaba,ben Gaziantep Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümünde okuyorum ve Çukuorova Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümüne yatay geçiş yapmak istiyorum.Çukurova Üniversitesi yatay geçiş için ortalamanın en az 4 üzerinden 2 olmasını istiyor.Benim ortalamam 2.4 fakat bir dersten ff aldım.Ben o dersi yaz okulunda verip yatay geçiş yapma hakkım var mı?Gaziantep üniversitesinde yaz okulu 13 Ağustosta bittiyor,Çukurova üniversitesinde yatay geçiş başvuruları ise 28 ağustosta bitiyor…

 • yasemin (author) :

  Bana kalırsa ff’i düzeltince başvuru yapabilirsin, sonuçta yaz okulu daha erken bitiyor. Notlar güncellenince transkript alıp başvurunu öyle yaparsın, ama hiç bilmediğim iki okul hakkında yorum yapıp yanlış yönlendirmek istemem seni. Şansın açık olsun…

 • ali :

  merhaba yasemin hanım.bu sene öss sınavına girdim ve istediğim yerlerin gelmesi biraz zor.çevremdem bazı kişiler işte itü jeolojiye filan girip daha iyi bölümlere yatay geçiş yapmamı önerdi.biraz araştırdığımda galiba itü inşaat müh. yatay geçiş için 3.30-3.50 arası birşey yapmam gerekiyor.acaba bu ortalamaları yapmak çok mu zor.yani dersleri kaçırmayıp günde 3-4 saat çalışılarak yapılabilrmi.biraz kafam karışık düşük bir bölüme girip yatay geçişi başaramasam hayatımdaki en büyük yanlışlardan biri olabilir.

 • yasemin (author) :

  Ali ben senin söylediğinin yarısı kadar çalışmadım bence kolay ama seni tanımıyorum, o yüzden bir şey diyemem. Öğrencilerin çoğu mat ve fizik derslerini çok zor geçtiler, benim için çok eğlenceliydi. Kendine güveniyorsan deneyebilirsin.

 • sema :

  meraba ben bu sene yıldız teknık üniversıtesı mat muh ne gırmeyı dusunuyorum. ama ıtu ye yatay gecıs yapmayı dusunuyorum. kısaca bahsedermısınız? hangı sartları saglamak gerekıyor?

 • turgut :

  Öğrenciler seslerini duyurmaya çalışıyor ama bu sistem bizim sesimizi kesmeye çalşıyor.odtü yatay geçiş için psikoloji 2008 taban puanını 340 kabul etmiş fakat ösym 323 diye açıklıyor.nasol oluyorda böyle bir sisteme kimse senini çıkarmıyor ve konuşanlarda susturuluyor!

 • Engin :

  İnşaat ve makina bölümünde ikili lisans yapan aradaşlarımızın iş dünyasında ne gibi firsatlarının olacağına dair makina mühendisi lisansı olup uzun zamandır inşaat sektöründe proje yöneticiliği yapan birisi olarak şunları söyleyebilirim.

  En önemli avantajınız çelik yapılar konusunda olacaktır.Çelik yapıların statik ve mukavemet analizlerinde ve çelik yapı elemanlarının birleştirilme şekilleri konusunda çok etkili olursunuz
  İnşaat mühendisleri genellikle çubuk sistemlerin statik ve mukavemet hesapları ile meşguldür.Geometri zorlaştıkça makina mühendisliği öne çıkar.(Okulda bu derslerden alacagınız verimle dogru orantılı olacaktır elbette bu)

 • Furkan Özçatalbaş :

  Kolay gelsin.Bir konuda sizden yardım almak istiyorum.Herkesle konuştum bütün sitelerdeki yazıları okudum fakat çelişkiler var.Konu şu ki ben 2 yıllık bir bölüme yerleştim ve dönem arasında yatay geçiş yapmak istiyorum.Bu geçiş mümkünmü? Mümkün ise hangi şartlarda olabilir.Bilgilerinize sunarım.Şimdiden teşekkürler.İyi çalışmalar..

 • fırat :

  merhaba yasemin hanım ben dokuz eylül üniversitesi inşşat teknik programcılığı 2 sınıf öğrenciyim ben dgs için bu yıl baş vurucam amam ortalama ne olması veya hangi ortalam ile baş vurcamı bilmiyorum birde yasemin hanım dikey geçiş yapmak çin kaç üni seçme hakkımız var eyer bu konularda bilgilendirirseniz çok sewinirm teşekkürler

 • ekin öztürk :

  Merhaba Yasemin Hanım ben Ekin Öztürk.Bu sene sınava girdim ve İTÜ İç Mimarlık blümünü kazandım.Fakat asıl istediğim bölüm Endüstri Ürünleri Tasarımı ve puanım yüzünden giremedim.Tercih döneminde tanıtım günlerine katılarak Mimarlık Fakültesi Dekanı Orhan Hacıhasanoğlu’yla görüştüm ve çift anadal hakknda bilgi aldım.Mimarlık Fakültesi içinden bir program seçersem Endüstri Ürünleri Tasarmı’yla Çift Anadal yapabileceğimi söylediler.Bunun üzerine İç Mimarlık bölümünü tercih ettim.
  Fakat çevremdekiler bunun çok zor olduğunu ve yapamayacağımı söylüyorlar.Çift Anadal programına kabul edilmek zor mudur?kabul edildikten sonraki sürecin daha zor olacağının farkındayım ama çok istediğim için yapabileceğime inanıyorum.Programa kabul edilmenin zorluk derecesini öğrenmek istiyorum.Cevaplarsanız çok sevinirim.
  Teşekkürler.

 • yasemin (author) :

  Ekin, çift anadal programına katılmanın tek şartı kendi bölümünde Endüstri ile çap yapmak üzere başvuranlar arasında en yüksek not ortalamasına sahip olmandır. Örneğin bölüm birincisi olursan bu işi garantilersin, olamazsan da yine de şansın olur çünkü senden üsttekiler çap yapmak istemeyebilir ya da başka bir bölüm tercih edebilir. Kendine güveniyorsan başarılar dilerim, ama unutma ki ilk yıl birçok kişi senin gibi düşünür…

 • yasemin (author) :

  Furkan ve Fırat size yardımcı olamayacağım üzgünüm, ben 2 yıllık okul veya dikey geçişle ilgili hiç bir şey bilmiyorum, hiç tecrübem olmadı, zaten yazımda da bahsettiğim gibi İtü’de çift lisans ile ilgili tecrübelerimi paylaşıyorum, size kolaylıklar dilerim…

 • Ali :

  Yasemin hanım insanlara çok ii yardımcı oluyorsunuz tebrik ve teşekkür etmek istiorum.. aynı zmanda bşi sormak istiyorum ben bu yıl yıldız inşaat muh. kazandm ama itü yada odtü inşaata yatay geçiş istiyorum nasıl yapabilirim ne gerekli acaba şimdiden teşekkürler..

 • pretty :

  Merhaba yasemin hanım sizse bir sorum olacaktı.Acaba bölüm birincisi olmaını yatay geçişte bir avantajı oluyor mu?
  Teşekkürler…

 • yasemin (author) :

  Elbette katkısı olur, çünkü bölüm sıralamanıza göre kabul ediliyor veya edilmiyorsunuz.

 • waffen ss :

  mrblar ben itüye dgs ile geldim okudum bölümden başka bi bölüme geçmemin bi ihtimali var mı?

 • waffen ss :

  bide 5. yarıyıldan başlatıyorlar ben kimya metalürjideyim inşaata geçmek istiyom.

 • Kemal :

  Tekrar merhaba daha önce inşaat ve mimarlıkla çap için senden fikirlerini istemiştim.sonunda itü mimarlıkla çap için hak kazandım ve yarın ders seçimi var biliyosun.şunu öğrenmek istiyorum çap öğrencilerinin ders seçiminde bir önceliği var mı? kontenjan dolu olsa bile istediğim derse kayıt yaptırabilirmiyim?yardımcı olursan çok sevinirim

 • yasemin (author) :

  Öncelikle tebrik ederim, ama üzgünüm böyle bir ayrıcalık pek yok. Sadece kayıtların son günü otomasyona gidersen sınıf dolu olsa da görevli senin kaydını yapıyor, tabi eğer aynı saatte boş olan başka bir sınıf yoksa. Tek ayrıcalık bu malesef :(

 • yasemin (author) :

  @waffen, üzgünüm bu konuda bilgim yok :(

 • sghera :

  Meraba ben bir vakıf unıversıtesınde elektrık elektronık muh 2. sınıf ogrencısıyım. ortalamam gayet ıyı ve bılgısayar muhendıslıgı ıle cap yapmak ıstıyorum ama kararsızım.Bolumumu en ıyı derece ıle bıtırmek mı daha mantıklı yoksa bılgısayar muhendıslıgı ıle cap yapmam mı? yardımcı olursanız sevınırım.

 • yasemin (author) :

  @sghera, açıkçası zor bir soru, ben de henüz kendi adıma cevabı bilmiyorum. Emin olduğum tek şey çap yapmak senin mühendis olarak vizyonunu genişletecetir. Bölümünü en iyi derece ile bitirmek iyi bir şey tabi ama göreceksin ki iş hayatında not ortalamanın çok bir önemi kalmayacak. Ben senin yerinde olsam çap yapmayı tercih ederdim, zaten ettim de :)

 • ayse :

  Merhaba yasemin ben fatih üniversitesinde okuyorum çevre mühendisliği 3. sınıftayım geçen yıldan beri endüstri mühendisliğinde çap yapıyorum. ve 2 dönemde aldığım ders sayısı 3. Sizce bu az mı?Ders programımda hep çakışma oluyor ve ders alamıyorum itüde çap derslerinin seçimleri nasıl oluyor?

 • yasemin (author) :

  Merhaba Ayşe, açıkçası sizin ünv.nin durumu hakkında yorum yapmam yanlış olur. Alacağın ekstra kredi miktarına göre durum değişir. Diğer soruya gelince çap derslerini de diğer dersler gibi seçip kaydoluyoruz. Elbette çakışmalar oluyor, bir şekilde birinden fedakarlık yapmak zorunda kalıyorsun.Yaz okulu yapıp dengelemeye çalışıyorsun :)

 • osman :

  Herkese selamlar oncelikle Yasemin hanim size cok tesekkur ederim cap ile aklima takilan bazi sorularima cevap verdiniz.Ben bu sene lys sinavim istedigim gibi gecmedigi icin bu sene tekrar deneyecegim.Itu mimarlik istiyorum ve insaat muhendisligi ile cap yapmak istiyorum hayalim cok iyi tasarimlar yapmak Insaallah bu sene itu mimarligi kazanarim ve okul arkadasi oluruz:)

 • berivan :

  mrb.ben çukurova üniversitesi çevre mühendisliği 1.sınıf oğrencisiym fakat daha önce dicle üniversitesi kimya bölümünde iki yıl okudm bu nedenle muaf olduğum dersler var üstten ders aldım fakat aklıma takılan bişey var çift anadal a başvuru yapmak istyorum ama belli sayıda kredi şartı varmı yani ben üstten ders almyor da olabilrdm ne yani onceden muaf olan bi oğrenci belki tek ders alyordur 1.sınıftan o tek dersten aldğı nota gore mi kabul adilecek çap a

 • berivan :

  ha birde çukurova çevre müh.nden itü ye yatay geçiş yapılabiyomu öğreneblrmym şimdiden teşekkürler

 • yasemin (author) :

  Berivan bence kendi okulunun çap yönetmeliğini incelemelisin. Bizim okulda belirli bir kredi almış olma zorunluluğu mevcut, diğer taraftan çukurova’dan İtü’ye geçmek sanırım dikey geçiş oluyor, böyle bir olasılık var ama dikey geçiş hakkında bir şey bilmediğim için yorum yapmak istemiyorum…

 • murat :

  arkadaşlar ben makine müh. 1.snftym.iş olanakları hakkında bikgi verirmisiniz.

 • waffenss :

  KAFANDA FABRİKAMI ŞANTİYEMİ ONA KARAR VER. FABRİKADA İMALAT VE ORGANİZASYON SORUMLUSUN,İNŞAATA MEKANİK TESİSAT,KONST.,KOLLEKTÖR VS. YANİ İNŞAATADA İNŞ MÜH KADAR NAMIN OLUYO.

 • ömer :

  Merhaba ben mimar olmak istiyorum gaziantep gelecek muhtemelen ama itü ya da ytü de okumak istiyorum yatay geçiş nasıl olur gaziantep üniversitesine bakışları nasıl bu ünv lerin?

 • hüma :

  merhaba yasemin ben hüma bi sorum olacak madenden petrol ve dogalgaz mühendisliginde çift anadal yapma hakkı var mı?

 • Kübranur :

  Yasemin Hanım sizi gördüğüme çok sevindim elektrik ve makina mühendisliğinden çift ana dal yapan var mı? Yani bu üniversite şartlarına göre uygun olabilir ama zor olduğu için tercih edilmiyor mu ? kısacası bana evet şu kadar kişi yapıyor derseniz hedeflerimi belirlememde çok fazla yardımcı olmuş olacaksınız..

 • can alper :

  slm ben bu sene sınava girdim ve size sormak istediğim bişey var itü maden müh. gelip ordan ortalamamı yüksek tutup inşaata geçmeyi düşünüyorum,geçiş zor mu kolay mı nasıl yapılıyor bilgilendirirseniz sevinirim…

 • merve :

  slm yasemin ben bu sene lyssınavına girdim ve çevrem beni karadeniz teknik üni. makina müh veya elktrik elektronik müh. yönlendiriyor sizce bu meslekler bir bayan için ideal mi yada bayan için okumakta sıkıntı yaratır mı ?? acil cevap verirseniz çok sevinirim . birde katüden itü ye geçiş için ne yapmak gerekir çok zormudur ?? şimdiden teşekkürler

 • Oğuz :

  merhabalar yasemin hanım.bende bu sene sınava girdim ve puanım itü jeoloji jeofizik maden mühendisliklerine tutuyor ama ben bu bölümlerde okumaktan çok inşaata geçiş için kendimi zorlamayı düşünüyorum hatta baya zorlamayı..ama bir şey var bu bölümlerin ingilizcelerindemi okumalıyım yoksa normallerinde mi ?cevaplarsanız sevinirim,şimdiden teşekkürler..

 • bilge :

  tekstil mühendisliğinden makine mühendisliğine yatay geçiş veya çap için kaç ortalama gerek ve başka şart var mı bilen biri var sa en kısa zamanda cevap atabilir mi

 • Nihan :

  Merhabalar. Öncelikle bu yaptığınız çok hoş bir şey.Ben bu yıl matematik mühendisliğine başlayacağım,bölümümü de çok seviyorum,isteyerek kazandım. Fakat benim hayalim işletme mühendisliğiydi. Siz bu işi başarmış biri olarak biliyor olabilirsiniz. İşletme ve endüstri mühendisliğine talep daha mı fazla. Bir de neler tavsiye edersiniz çalışırken?

 • ihm :

  merhaba ben ızmır dokuz eylul unıversıtesı jeolojı muhendıslıgı bırıncı sınıafa gectım hazırlıgı bıtırdım.. ben bu yılın sonunda ya da ortasında ankaradakı hacettepe yada ankara unıversıtesı jeolojı muhendıslıgı bolumune gecmek ıstıyorum..bu nasıl olur? kolay olur mu? tavsıyelerınız neler? tesekkurler

 • cerenn :

  itü’de kimya bölümü kazandım. Hangi bölümlere yatay geçiş imkanım var?

 • duyguuuuuu :

  merhaba yasemin hanım.ben bu yıl cıft anadala basvurdum.bolumum matematık muhendıslıgı.ılk basvurumda tercıhlerım 1.endustri muh 2.yonetım bılısım sıstemlerı. 3.bankacılık ve fınanstı.isletme muhendisliği yenı acıldıgı için tercih yapamıyormusum.fakat sımdı ınsaat muhendıslıgı okursam ıkısı bırlıkte faydası olur mu dıye dusunmeye basladım bır mımarla konustugumdan berı.ve son kararımı vermek ıcın uc gunum kaldı.yardım edersenız cok sevınırım.

 • Mert :

  Merhaba Yasemin hanım ben bu sene İTÜ Fizik Mühendisliğini kazandım,hazırlık okuyacağım ama şimdiden gelecek seneleri düşünmeye başladım.ÇAP yapmayı düşünüyorum ve ikinci ana dal olarak Bilgisayar Mühendisliğini seçmek istiyorum.Sizce çok mu zor olur?ÇAP yapmak söyledikleri ağır ve yorucu mu?Fizik Mühendisliği ile Bilgisayar Mühendisliği saçma mı olur?Bir de kredi sistemi konusunda hiçbir bilgim yok.Şu şu dersleri alırsam şu kadar kredim olur gibi cümleler geçiyor ve ben hiçbir şey anlayamıyorum.Bu konuda da biraz bilgi verebilir misiniz rica etsem?İlginize şimdiden teşekkürler…

 • doan :

  iyi günler yasemin hanım. ben istanbul üniversitesi jeoloji mühendisliği bölümü öğrencisiyim. mimarlığa geçiş yapmak istiyorum böyle bir imkanım varmı.varsa nasıl yapabilirm not ortalamam ne kadar olmalı şimdiden teşekkür ederim

 • ihsan :

  mrb yasemin hanım ben matematik 2.sınıfta okuyorum fakat inşaat müh geçiş yapmak istiyorum ama bunun hakında hiç bir bilgim yok internete araştırdım açıkçası beni aydınlatacak birşey bulamadım eğer bilgin varsa beni aydınlatırsanız çok sevinirim şimdiden teşekürler ihsan…

 • tutyuty :

  Arkdaşlar Yasemin Öldü :) Artık bize yardım edemez ama dualarınızı buraya yazabilir siniz

 • kamuran :

  slm arkadaşlar yatay ggeçiş ile ilgili birkaç sorum olacak şimdiden teşekürler.1.şırnak üniv.inş müh.bölümünden yıdız teknik ünv başvuru yapılabilirmi.2.öss puanı gereklimi.3.ortalamanın ne kadar olması gerekir

 • görkem :

  iyi günler yasemin hanım.
  ben bu sene üniversiteye giriyorum b.ihtimalle istediğim yer tutmayacak ama kafamda bazı çelişkiler var. bu sene itünün daha düşük puanlı bölümlerinden birini(çevre müh vs..) tercih etsemmi diye düşünmeye başladım.ilk sene ortalamayı yüksek tutup inşaat mühendisliğine geçiş yapabilirmiyim? yada dedikleri kadar zormu üni. içi bölüm değiştirmek?
  birkaç cümle düşerseniz sevinirim. iyi günler …

 • sultan :

  iyi geceler ben tuncelide gida müh.1.sınıfım geçiş yapmak için ortalamam kaç olması lazım? şimdiden teşekkürler…

 • Efsun :

  Yasemın hanım merabalar ben dokuz eylul unıversıtesınde sehır ve bolge planlamada bırıncı sınıf okuyorum bu sene ıkıye baslayacagım ıtu ye yatay gecıs yapmayı dusunuyorum ancak bu donem sonunda kaldıgım ders oldugundan dolayı basvuramadım,sunu merak edıyorum ıkıncı sınıf sonunda yaptıgım yatay gecıs basvurusu kabul edılırse aynı zamanda cap ada basvurabılırmıyım?cunku ıkı programın basvuru tarıhlerı cakısıyor ve ıkı programda 3. ve 5. yarıyıllar arasında basvuru kabul edıyor…bu konuyla ılgılı bılgınz varsa cvp verırsenz sevınırım…

 • Mustafa :

  Arkadaslar!Odtu ve buna benzer prestijli uniler disinda ituye disarida yatay gecis cok zor.cunki oss puani istiyorlar.diger unilere en yuksek puanla giren itude en az puanla girenden daha az puani.oyuzden kabul orani cok zor.tek sans yeniden oss girmek

 • kenan :

  merhaba yasemin hanım.. ben itü de mimarlık okumak istiyorum..yanında çift anadal yapıp inşaat mühendisliğinide bitirmek istiyorum.. bu mümkün mü??

 • kenan :

  yasemin hanım sitede sadece iç mimarlık peyzaj mimarlığı ve endüsri ürünleri tasarımı bölümlerinden herhangi birisnden çift anadal yapılabileceği yazıyo.. http://www.sis.itu.edu.tr adresinde ise mimarlık fakültesi için 1. anadal inşaat 2. anadal mimarlık çift anadal yapılabiliyo..inşaat fakültesi için 1. anadal mimarlık 2. anadal inşaat çift anadal yapılabiliyor.. hiç bişi anlamadım ben bu işten.. bilgilendirirsen çok sevinirim..

 • yasemin (author) :

  Cevap gecikti belki ama bu mümkün, tabi iyi bir ortalama yapmanız şartıyla:)

 • zeynep :

  merhaba ben istanbul biyolojideyim. bu sene tekrar sınava gırdım ve istanbul kimya-matematik-jeolojı arasında kaldım. jeolojıden hangı bolumlere geçiş yapılabılır. lütfen yardımcı olun son zamanlar tercıh ıcın

 • alican :

  merhabalar yasemin hocam, ben beykent üni. işletme müh. öğrencisiyim. İTÜ ye yatay geçiş için başvurdum ancak proficiency i veremiycem gibi duruyor. veremezsem ve okulumda kalırsam çap yapıcam. 2. sene sonunda başvurdugum da not ortalamam çap yüzünden düşük olursa bu yatay geçişimi etkiler mi yoksa çap yaptığım için pozitif etkisi mi olur. teşekkürler

 • Ali Furkan :

  Merhaba yasemin hocam ben Ytü makine mühendisliğinde okuyorum ve inşaat Mühendisliği ile çap programına başladım acaba mezun olunca bu iki mühendisliğin imza yetkisine sahip olucakmıyım yoksa bir seçim mi yapmam gerekiyor bir arkadaşım sadece 1 tek odaya kayıt olabiliceğimi ve bir mesleği seçmem gerektiğini söyledi biraz kafam karıştı açıkçası ilginiz için teşekkür ederim iyi çalışmalar.

 • yasemin (author) :

  Ali Furkan elbetteki her iki mühendisin yetkisine sahip olacaksın ve her iki odaya da kayıt yaptırabileceksin. Aksi halde neden boş yere neden iki diploma alsın ki insanlar? Sadece bir projede hem inş müh hem de mak müh olarak imza atamazsın. Olay bundan ibaret, sana başarılar dilerim, iyi çalışmalar:)

 • Hayri :

  İyi gunler.Ben gazuantep universitesi insaat muhendisligindeyim.Acaba inssattan mimarliga cift anadal pprogrami varmi

 • irem :

  merhaba yasemin hanım, ben işletme mühendisliği okuyorum endüstri mühendisliğinden de çap yapıyorum itüye geçmek istiyorum bu yıl sonu eger kabul edilirsem lisanslardan birini bırakmak zorunda mı kalacağım yoksa ikisine birden itüde devam edebilir miyim ?

 • Cemre Göktaş :

  selamlar yasemin hocam ben Bülent Ecevit Üniversitesinde Makine mühendisliği okumaktayım ve inşaat mühendisliğinde çap yapmaktayım.3.sınıf öğrencisiyim ve makina mühendisliğinde hangi dalda uzmanlaşmam gerektiği konusunda çok çelişki yaşıyorum.Uğraştığım dalın inşaat mühendisliğiyle paralel gitmesini ve ikisinin birbirinden bağımsız dallarında çalışmak istemiyorum. Bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim.Ayrıca bu sene grubumuz Boğaziçi Üniversitesinin hazırlamış olduğu çelik köprü yarışmasına katılmaya hak kazandı.Bu çalışmada makina ve inşaatın birbirinden ayrı dallar olmadığını anladım.(Grup arkadaşlarım makina müh. öğrencisi)Bu yüzden kendimi mekanik alanında mı geliştirmem lazım ?
  Teşekkürler…

 • yasemin (author) :

  Cemre merhaba, ben okulda akademik kariyer yapmayı düşündüğüm için enerji kolunu seçip mekanik çalışmıştım, eğer akademik kariyer düşünürsen mekanik çalışabilirsin, veya inşaat sektöründe çalışmayı düşünürsen tesisat konusunda çalışmanı öneririm, tesisat kolunda bir binanın doğalgaz, temizsu pissu, havalandırma, ısıtma, soğutma aklına gelen her türlü işini öğrenirsin, hangi kolu seçersen seç aslında çok da önemli değil, önemli olan dışarda mı yoksa okulda mı çalışacağına karar vermen, şimdiden başarılar dilerim:)

 • berfin :

  Merhaba, ben bu yıl tercih yapacağım ve itü endüstri ürünleri tasarımı bölümüne tercih yapmayı düşünüyorum. Bu bölümden ÖSYM yerleştirme puanına bakılmaksızın sadece not ortalamasıyla mimarlığa geçiş yapabilir miyim? ve olur da yapamazsam endüstri ürünleri nasıl bir bölüm sizce iş alan geniş mi?

 • hilal :

  Merhabalar yasemin hanım
  ben mimarlık istiyordum fakat puanım tutmadığı için inşaat mühendisliği yazdım . İnşaat mühendisliği yazmamın sebebi de inşaat muhendisliğindenn mimarlığa geçiş olduğunu öğrenmemdi. Benim size sormak istediğim şey mimarlığa yatay geçiş yapmam için ortalamamın tam olarak kaç olması gerekiyor ve öğrendiğim kadarıyla okuduğum üniversitenin mimarlığına geçmem başka bir üniversitenin mimarlığına geçmemden daha kolay oluyormuş.doğru mu ?

 • hilal :

  Merhabalar yasemin hocam
  ben mimarlığı istiyordum fakat puanım tutmadığı için inşaat mühendisliğini yazdım.bu bölümü yazmamın sebebi de, inşaat mühendisliğinden mimarlığa geçiş olduğunu öğrenmem di.benim size sormak istediğim soru mimarlığa yatay geçiş yapabilmem için ortalamamın en az kaç olması gerekir ? Birde öğrendiğim kadarıyla aynı üniversitenin mimarlığına geçmek başka Bir üniversitenin mimarlığına geçmekten daha kolay oluyormuş.Doğru mu ?

 • cansuu :

  merhaba yasemın hanım ben mersın mımarlıktayım bazı sorunlardan dolayı ıtu peyzaja gecıs yapmak ıstıyorum.ve bende aceba mımarlıga gecebılır mıyım dıye dusunmekteyım zorlugu nedır tasarım dersınde ortalamam en az kac olmalı ve gercekten bunu basarabılmek mumkun mu?

 • leyla uzun :

  Merhaba bn bu yol Hacettepe iç mimarlık kazandm aslen mimarlik istiyordum ama puanim yetmedi acaba mimarlikta çap yapabilir miyim

 • Yekta :

  Merhaba Yasemin hocam ben Yıldız Teknikte makine mühendisliği okuyorum. Acaba İtü’ye yatay geçiş gibi bir durumum söz konusu olursa ösym puanıma bakılıyor mu? Bakılıyorsa etkisi nedir? Siteden baktım, internet üzerinden de baktım. Farklı farklı şeyler yazılmış. Teşekkürler

Düşünceni paylaş!

Lütfen dilimizi düzgün kullanalım!