Ana Sayfa » Genel

Blogumda Bahar Yenilikleri :)

25 Nisan 2009 4 Yorum

Blogumu kazara bir yerlerden gelenler dışında çok fazla insanın takip etmediğini biliyorum :( Bu durum her ne kadar acı verse de kendi kendime yazıyorum işte. Şaka bir yana, bu bloga bir şeyler yazmaktaki amacım birilerinin okumasından çok kendimi eğlendirmek diyebilirim.

Blog yazarlığına sanırım 2 yıl kadar önce www.archengineer.com ile başladım. Fakat son yazımı geçen yıl temmuzda yazdım. Bir daha da içimden yeni bir şey yazmak gelmedi. Sonrasında itügünlüğüm adı altında yazılarımı yayınlamaya başladım. Uzunca zamandır sanal alemdeki bu bölünmüşlüğüm beni oldukça rahatsız etmeye başladı. Nihayetinde bu haftasonu Elif ile evde yalnız kalmışken blogumu masaya yatırdık. Öncelikle wordpress temamı değiştirdim. Eski blogumda kullandığım temayı buraya kurduk. Ayrıca eski yazılarımın bir kısmını buraya taşıdık.

Sonrasında düşündüm taşındım, bloguma flickr eklentisi kurmaya karar verdim. Gerçi benim ikide birde yeni fikirler üretmem Elif’i çileden çıkartsa da eklentiyi kurma konusunda kendisini ikna ettim. Ben de nasıl kurulacağını öğrendim, artık böyle ufak tefek şeyler için kendisine ihtiyacım kalmadı :P Hemen anlatayım :)

WordPress flickr eklentisi kurulumu :

 • İlk önce eklentimizi buradan indiriyoruz.
 • wp-content/plugins dizinine yükleyip aktifleştiriyoruz.
 • WordPress yönetim panelinden Ayarlar‘a tıklıyoruz. Hemen ardından Photo Album‘e.
 • Flickr API Key ve Secret Key‘inizi Flickr üzerinden bulup yazıyorsunuz. Daha sonra gerekli izinleri eklenti sayfasında bulunan linklerle aktifleştiriyorsunuz.
 • Ve artık eklentimiz kullanmaya hazır hale geliyor.

Blogumda Flickr butonunu tıklayarak benim fotoğraflarıma ulaşabilirsiniz. Henüz çok fazla fotoğraf yok farkındayım. Flickr hesabımı düzenleyecek vaktim olmadı. Sanırım uzun bir süre de olmayacak. Çünkü bilgisayarım nihayetinde kafayı sıyırdı. Aslında uzun bile dayandı. Bir yılı geçti, hiç format atılmamıştı. Gayet sorunsuz çalışıyordu. Açılırken verdiği bir iki uyarı dışında herhangi bir problem yaşamamıştım. Buna karşılık antivirüs programının süresi doldu ve ben herhangi bir önlem almadan kullanmaya devam ettim :( Sonunda dün kendini tamamen bıraktı. Çok ilginç bir şekilde internete bağlanıyor ama sayfalar açılmıyor. 10 sn.de bir ‘windows explorer has stopped working’ uyarısı veriyor, ekran gidip geliyor.Mozilla dışında herhangi bir klasör dahi açılmıyor, anında kapanıyor. İşin kötü tarafı ben hiç recovery disk oluşturmamıştım. Elimde herhangi bir vista cd.si falan yok. Çünkü alındığında düğmeye basmıştık ve kendi kendine kurulmuştu. Şimdi ne yapacağımı bilemiyorum. Bir daha para verip Vista mı almam gerekiyor anlamadım. Çünkü ne zaman Elif’e gelsem benim bilgisayar bozuluyor. Elif’e göre Vista’yı kaldırıp Pardus kurmalıymışım. O zaman da kullanmam gereken bir çok program (autocad, solidworks..) sorun yaratacak. Gerçi her şey ödev yapmak için mecburen solidworks kırık cd.si alıp yüklemem ile başladı. Şimdi uninstall bile edemiyorum.Tek umudum eve döndüğümde bilgisayarın düzelecek olması. Çünkü ne zaman Elif’e gelsem benim bilgisayar bozuluyor. Kendisi biraz uğursuzdur da :)

Hala kararsızım böyle giderse orijinal falan demeyip sileceğim bu vista’yı. Şimdilik benden bu kadar…

4 Yorum »

 • Elif :

  Senin kalitesiz bilgisayarım hACER benim evimdeki son derece teknolojik aletler ile uyuşamadığından bazı sorunlar yaşıyor olabilir bunu kendisinin cahilliğine veriyorum ama yine de bir büyüğüm olarak bu durumun benim uğursuzluğum olduğunu söylüyor isen tamam ben uğursuzum :P p

 • sevil :

  ‘ Besle kargayı oysun gözünü ‘ yerinde olsam böyle uğursuz gibi sözcükler kullanmazdım Yasemincim. Gün olur devran döner sözlerin aleyhinde kullanılır. Biliyosun Elif unutmaz, unutturmaz ! :) )

 • elif :

  Kıızz Sevil sen de buradasın demek:) ooh oh ne güzel. Özledim seni:) Görüyorsun ki beni buralarda ezikliyorlar :( kardeşim HEEELLLPPP

 • AzraiL :

  Arthemia teması güzel ve sitenize yakışmış başarılarınızın devamını dilerim

Düşünceni paylaş!

Lütfen dilimizi düzgün kullanalım!