Ana Sayfa » Anasayfa2, Dersler, Teknik

Su Temini ve Çevre Sağlığı / Water Supply

30 Mart 2010 3 Yorum

Bu yazıyı sadece elimdeki uygulamaları paylaşmak için yazıyorum, çünkü ders hiç ilgimi çekmiyor :( İşin aslı şu ki bir görev gibi gidiyorum oturuyorum ve bitince de çıkıyorum. İsmi insana temizlik ve saflık çağrışımları yaptırsa da içeriğ hiç de hijyenik konular ihtiva etmiyor :) ) Daha fazla yorum yapmak istemiyorum zaten inşaat mühendisliği öğrencileri anlamıştır. Aşağıya Türkçe ve İngilizce uygulamaları ve çözümleri ekledim.

Bu arada bu yazıya eklediğim fotoğrafları merak edenler için de bir açıklama yapma ihtiyacı hissediyorum. Aslına bakarsanız yazım boş kalmasın diye su ile alakalı fotoğraflar bakıyordum ve gölün ortasında delik olan bir fotoğraf ile karşılaştım. İlk bakışta bir aldatmaca olduğunu düşündüm çünkü bana pek akla yatkın gibi gelmedi. Merak ettim ve kısa bir araştırma yaptım. Hakikaten böyle bir şey varmış. Burası California Sacramento’nun batısında bulunan Monticello Barajı. Betondan yapılmış dev bir dairesel yapı olan delik ise (the glory hole deniliyor) baraj tamamen dolduğunda suyu tahliye etmek için kullanılıyor. Dünyada farklı yerlerde aynı mantıkla yapılmış olan bir çok yapı mevcut. Ben aşağıya bazılarının fotoğraflarını ekledim.
Son olarak merak eden varsa söyleyeyim doğal olarak bu deliğin yakınında yüzmek kesinlikle yasak, teşebbüs edenleri engellemek içinse sıkı güvenlik önlemleri alınmış, ayrıca göl ve kara bağlantısı kesilmiş durumda. Fakat kurak aylar boyunca, yani su seviyesi deliğin çok altındayken tünellerde bisikletçiler ve kaykaycılar keyif yapıyorlarmış :)

Arjantin ;

ABD;

Almanya;

İspanya;

Su temini ve çevre sağlığı- uygulamaları

Water Supply- recitations

3 Yorum »

  • Nilüfer Üçbudak :

    bu resmi hiç unutmayacağım yasemin:)))görüntü korkunç ama Elif’in yorumu harikaydı:)))

  • yasemin (author) :

    Ben zaten su kütlesinden oldum olası korkmuşumdur. Kabus gibi birşey bu görüntü, merak ediyorum acaba üzerine koruma alanı yapsalar daha iyi olmaz mıydı?

  • Nilüfer Üçbudak :

    Gerçekten su beni ürkütür ilk görüntü felaket:(((O zaman istediklerini verimi almadılar herhalde ama ne cesaret ki bir de orada bisiklete biniyorlar su ile şaka olmaz ya….

Düşünceni paylaş!

Lütfen dilimizi düzgün kullanalım!